Szkło ryflowane, inaczej ornamentowe. Czym jest i jakie ma zastosowanie?

Dzięki swej wyjątkowej estetyce stały się ulubieńcami architektów i projektantów wnętrz. Szyby ryflowane (ornamentowe) i flutes (karbowane), bo o nich mowa, zrobione są z wyjątkowego rodzaju szkła, który oprócz niecodziennego wyglądu ma również ważną funkcjonalność. Ogranicza widoczność, jednocześnie pozwalając na przedostawanie się światła. Znajduje swoje zastosowanie m.in. w drzwiach, oknach czy witrynach. Do tego dostępny jest w różnych fakturach i kolorach do wyboru, dzięki czemu można je dopasować się praktycznie do każdego wnętrza. Sprawdź, czy przyda się i w Twoim!

Jak wygląda szkło ornamentowe?

Wyjątkowy rodzaj tworzywa, jakim jest szkło ornamentowe (inaczej ryflowane), charakteryzuje się delikatnymi wzorami lub fakturami, które są wkomponowane w jego powierzchnię. Karbowane wzory mogą przybierać różne formy, od geometrycznych kształtów po motywy roślinne czy abstrakcyjne linie. Niektóre wzory są subtelne i dyskretne, a inne bardziej wyraziste, pozwalając dostosować produkt do indywidualnych preferencji i charakteru aranżacji wnętrza.

Ornamenty wykonuje się najczęściej tylko z jednej strony szyby ryflowanej, podczas gdy druga jest zupełnie gładka. Sprawia to, że szkło zachowuje swoją funkcję, jaką jest przepuszczanie światła, a jednocześnie ogranicza widoczność. Dzięki temu szkło ornamentowe nadaje się doskonale do drzwi, np. łazienki – w pomieszczeniu jest jasno, ale nie da się do niego zajrzeć, co pozwala na zachowanie prywatności.

Istnieje wiele rodzajów szyb ryflowanych – do najpopularniejszych należy szkło flutes, czyli karbowane. Bardzo chętnie wykorzystywane przez architektów i projektantów, charakteryzuje się pionowymi paskami i rowkami, które znajdują się w odległości 1–2 centymetry od siebie – dzięki temu przez szybę drzwi można dostrzec zarys tego, co się za nią dzieje, zniekształcając jednak widok na tyle, że szczegóły pozostają niewidoczne.

Wybór odpowiedniej faktury na szkle ornamentowym lub karbowanym flutes do drzwi ma duże znaczenie. Istotne są nie tylko walory estetyczne, ale również funkcjonalność – każdy wzór na szybie ma inny stopień przejrzystości oraz przepuszcza inną ilość światła.

Szkło ryflowane – gdzie znajduje zastosowanie?

Dzięki swojej unikalnej strukturze i funkcjonalności szkło ryflowane, karbowane flutes znalazło szerokie zastosowanie w dziedzinie projektowania. Jego wszechstronność sprawia, że może być wykorzystywane w wielu różnych miejscach. Jedno z nich to wnętrza mieszkalne. Szyby ornamentowe często stosuje się w drzwiach łazienek i innych pomieszczeń, aby odseparować od siebie pokoje, jednocześnie zachowując przepływ światła. Takie elementy sprawdzają się również doskonale w meblach, takich jak szafki i witryny – ornamenty dodają im uroku i ciekawego wyglądu, pozwalając też ukryć nieco ich zawartość.

Szyba ornamentowa lub flutes to rozwiązanie, które sprawdza się także w przestrzeniach publicznych, takich jak restauracje, biura czy recepcje w hotelach. Szkło ryflowane jest tam stosowane jako element dekoracyjny i zarazem praktyczny – w formie przeszkleń, parawanów czy ścianek działowych zapewnia prywatność i intymność, zachowując przy tym wrażenie otwartej przestrzeni.

Szyby flutes i ryflowane sprawdzają się także w łazienkach – nie tylko w drzwiach, ale także jako materiał do kabiny prysznicowej. Dzięki swojej karbowanej fakturze zapewnia nie tylko prywatność, ale także tworzy interesujący efekt wizualny, który wzbogaca aranżację pomieszczenia. Ten element dekoracyjny idealnie wpasowuje się we wnętrza urządzone w stylu skandynawskim, gdzie dominują minimalizm, przestronność i surowość.

Szyby ornamentowe w Twoim mieszkaniu

Decydując się na szkło ornamentowe lub karbowane w swoim mieszkaniu, wzbogacisz wnętrze o nowy wymiar elegancji i wyjątkowości. Wzory i tekstura na szybie flutes czy ryflowanej nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter – niezależnie od tego, czy wykorzystane są w drzwiach, czy np. w szafkach. Taki element dekoracyjny stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szklanych powierzchni, dając możliwość zachowania prywatności tam, gdzie to potrzebne, bez utraty naturalnego światła – dlatego jest tak ceniony przez architektów i projektantów wnętrz.