Szkło piaskowane – matowe szkło ozdobne

Szklane wyroby dodają klasy i elegancji pomieszczeniu. Szczególnie efektownie prezentują się przeszklenia, półki, drzwi czy inne elementy wyposażenia wykonane ze szkła piaskowanego. Sprawdź, na czym polega piaskowanie szkła i jakie są zalety tego rozwiązania.

Co to jest piaskowanie szkła?

Proces piaskowania polega na mechanicznym matowieniu powierzchni szkła za pomocą strumienia piasku pracującego pod wysokim ciśnieniem. Ścierniwo transportowane przy pomocy sprężonego powietrza uderza w powierzchnię szkła i usuwa z niej warstwę wierzchnią, czego efektem jest uzyskanie chropowatej, nieprzezroczystej i matowej powierzchni. W zależności od użytej frakcji ścierniwa, szkło matowe może mieć powierzchnię od bardzo gładkiej i satynowej, aż po mocno chropowatą. Wyróżnia się piaskowanie segmentowe, całopowierzchniowe oraz matowanie wzorów.

Technologia ta pozwala uzyskać bardzo dekoracyjne, a jednocześnie subtelne rezultaty. Umożliwia zmatowienie całości lub tylko wybranych miejsc danej powierzchni, dzięki naklejeniu na szkło specjalnej folii ochronnej. Piaskowanie pozwala na tworzenie dowolnych wzorów i napisów na szkle: przezroczystych na szybie matowej bądź odwrotnie – zmatowionych na szybie gładkiej. Metoda ta umożliwia uzyskanie zarówno prostych, symetrycznych kratek czy pasów, jak i bardziej skomplikowanych, fantazyjnych motywów roślinnych bądź geometrycznych. Wzory przygotowuje się na folii ploterem tnącym lub za pomocą tzw. fototechnologii – względnie nowej techniki, która umożliwia piaskowanie zdjęć. Piaskowanie szkła tym sposobem stwarza ogromne możliwości wzornicze. Dzięki niej możliwe jest wykonanie właściwie dowolnych projektów, ograniczonych jedynie wyobraźnią.

Szkło piaskowane – ozdoba Twojego domu

Ta metoda zdobienia pozwala uzyskać niepowtarzalne, interesujące efekty, dzięki którym odmienisz wnętrze domu, mieszkania lub firmy. Oferowane przez naszą firmę szkło matowe pięknie prezentuje się zarówno w niewielkich, jak i dużych powierzchniach. Sprawdza się jako element przedmiotów codziennego użytku, zegarów czy innych akcesoriów. Szkło ozdobne wykorzystujemy do produkcji szklanych drzwi, schodów, zabudów, przeszkleń, ścianek czy luster. Stanowi ono ciekawe wykończenie półek, balustrad, paneli kuchennych oraz innych szklanych elementów wyposażenia wnętrz.

Szkło piaskowane nadaje się produkcji mebli, np. szklanych frontów w gablotach albo blatów w stolikach kawowych. Profesjonalna firma, taka jak Da-Bud, z piaskowanego szkła wykonuje też drobne gadżety i dekoracje, np. ozdobne litery, napisy czy figurki. Wykorzystanie fototechnologii umożliwia nawet „wygrawerowanie” w szkle fotografii z zachowaniem detali. Szkło ozdobne jest doskonałym wyborem do kabin prysznicowych. Ze względu na swe „ukrywające” właściwości zapewnia poczucie prywatności i komfort osobom przebywającym w kabinie.

Jak czyścić szkło matowe?

Szkło piaskowane jest łatwe do czyszczenia. Proces ten należy jednak przeprowadzić z dużą delikatnością i starannością. Matowa powierzchnia jest bowiem wrażliwa na zarysowania i działanie agresywnych środków czyszczących. Szklanej tafli nie powinno się myć jedynie w miejscu zabrudzenia, ponieważ tarcie punktowe może spowodować wytarcie chropowatości matu, a w efekcie powstanie nieodwracalnej szpecącej plamy. Co zatem zrobić w przypadku silnych zabrudzeń? Należy je delikatnie wyczyścić przy pomocy odpowiednich detergentów: rozpuszczalnika typu nitro, płynu do mycia szyb albo octu. Po usunięciu zabrudzeń tym samym środkiem trzeba przemyć całą taflę, a następnie zmyć ją czystą wodą.

Jeśli na powierzchni nie ma silnych zabrudzeń, w celu odświeżenia tafli bądź przetarcia jej z kurzu, należy umyć ją ruchami kolistymi czystą, miękką gąbką zwilżoną w wodzie. Całą powierzchnię trzeba myć równomiernie, w celu uzyskania jednolicie wyczyszczonej tafli. Na koniec szkło ozdobne koniecznie trzeba wytrzeć do sucha miękką szmatką.

Pamiętaj, że szkła piaskowanego nie wolno myć agresywnymi środkami chemicznymi ani trzeć ostrymi ściereczkami. Błędem jest też zostawianie mokrej tafli do wyschnięcia, ponieważ grozi to powstaniem zacieków nie do usunięcia.