Jak zamontować szklane panele

Jak zamontować szklane panele?

Szklane panele to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykończeniowych ścian w kuchniach i łazienkach. Są nie tylko estetyczne, ale też praktyczne w użytkowaniu – czyści się je zdecydowanie łatwiej i szybciej niż np. płytki z fugami. Większość osób zamawia je wraz z usługą profesjonalnego montażu. Część zastanawia się jednak, jak zamontować panele szklane własnymi rękoma. Samodzielny montaż panelu szklanego nie jest jednak tak łatwy jak się wydaje. Sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania. Przekonaj się, czy montaż szkła hartowanego w kuchni lub łazience to zadanie dla Ciebie.

Jak zamontować panele szklane?

Montaż szkła hartowanego w kuchni lub łazience to zadanie, które zazwyczaj wykonują fachowcy. Coraz więcej osób, szukają oszczędności, decyduje się jednak na samodzielny montaż panelu szklanego. Skutki takiej decyzji są różne – jednym udaje się to doskonale, inni niestety przez nieumiejętne podejście do sprawy potrafią zniszczyć panel. Kluczowe przed przystąpieniem do pracy jest pozyskanie wiedzy o tym, jak powinien przebiegać samodzielny montaż panelu szklanego. Dostępne są różne metody – na klej, w profilach i na dystansach. Warto też wiedzieć, jakie narzędzie do montażu paneli szklanych będą przydatne, a jakie wręcz niezbędne. W przypadku dużych paneli szklanych wymagana jest jednoczesna praca 2-3 osób. O ile fachowcy działają w zgranych zespołach, o tyle może okazać się trudne znalezienie kilku znajomych osób chętnych do tego rodzaju pracy.

Wady samodzielnego montażu

Myślisz o samodzielnym montażu paneli szklanych w łazience lub kuchni? Sprawdź, jakie wady ma takie rozwiązanie. Wśród minusów własnoręcznego montażu paneli szklanych wymienić trzeba przede wszystkim:

  • konieczność idealnego wymierzenia ściany – niewielka nieścisłość w pomiarach może być przyczyną nieestetycznego wyglądu ściany, np. powstanie kilkumilimetrowa szczelina, czy konieczności przesuwania gniazdek;
  • szkło jest delikatnym i kruchym materiałem – podczas manewrowania panelem i jego montowania należy zachować szczególną ostrożność;
  • niektóre firmy nie udzielą przy samodzielnym montażu paneli szklanych gwarancji na swoje produkty;
  • niezbędne jest zgromadzenie odpowiednich materiałów i narzędzi, których raczej ponownie nigdy nie wykorzystasz;
  • niespodziewane wydatki związane z dodatkowymi docinkami panelu szklanego mogą znacznie wydłużyć czas montażu i zwiększyć jego koszt;
  • brak wiedzy dotyczącej skutecznego rozwiązania problemów montażowych;
  • konieczność samodzielnego przygotowania i posprzątania stanowiska pracy.

Zalety samodzielnego montażu

Samodzielny montaż paneli szklanych ma również swoje zalety. Sprawdź poniżej, jakie korzyści da Ci własnoręcznie zamontowanie paneli szklanych w kuchni czy w łazience. Porównaj je z wymienionymi wyżej wadami i zastanów się, czy plusy przeważają minusy takiego rozwiązania. Korzyści płyną z samodzielnego montażu paneli szklanych to:

  • mniejszy koszt inwestycja – płacisz za panel i narzędzia oraz materiały do montażu, ale odpadają koszty robocizny;
  • możliwość montażu w dowolnym terminie – nie musisz dostosowywać się do terminarza fachowców.

Samodzielny montaż paneli szklanych – tak czy nie?

Myślisz o samodzielnym montażu paneli szklanych? Z pewnością znasz już opisane powyżej plusy i minusy takiego rozwiązania. Czy przekonują Cię one, że usługa profesjonalisty – chociaż pozornie bardziej kosztowna – w perspektywie czasu oszczędzi Ci wielu problemów? Korzystają z pomocy fachowców zyskujesz spokój ducha. To oni ponoszą odpowiedzialność za prawidłowe wymierzenie ściany, na której zamontowany będzie panel ścienny. To również oni muszą uważać na potencjalne uszkodzenia delikatnych paneli szklanych. Decydując się na ich usługi, nie musisz przygotowywać stanowiska pracy, kupować narzędzi i materiałów do montażu, a także sprzątać po pracy. Cieszysz się tylko estetycznym, stabilnie zamontowanym panelem. Dodatkowo pamiętaj, że samodzielny montaż panelu szklanego – zwłaszcza o sporych wymiarach – nie jest łatwym zadaniem. Często jest niewykonalny, ponieważ niezbędne jest do niego kilka osób.