Czym jest szkło zbrojone? Zastosowanie i właściwości

Może obił Ci się kiedyś o uszy termin szkło zbrojone. Co to jest, jakie właściwości i zastosowanie ma ten materiał? Czy robi się z niego drzwi? Gdzie przydaje się szyba zbrojona drutem na wymiar? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule – przeczytaj i dowiedz się więcej!

Jak wygląda szkło zbrojone?

To materiał o charakterystycznym wyglądzie, szerokim zastosowaniu i niezwykłych właściwościach, który uzyskuje się podczas specjalnego procesu produkcji, zwanego walcowaniem. Do wnętrza szyby na wymiar wtapia się metalową siatkę z drutu, która wzmacnia wytrzymałość szkła. Oczka siatki mają wielkość około 13 mm i powodują, że w przypadku pęknięcia szyby, małe odłamki nie rozpryskują się dookoła, minimalizując ryzyko wypadków i skaleczeń.

Siatka wewnątrz szyby zbrojonej drutem wpływa nie tylko na poziom bezpieczeństwa, ale też na wygląd produktu. Nadaje mu niecodzienny, nieco industrialny charakter, który sprawia, że tego rodzaju szkło często zamawia się na wymiar do zastosowania jako elementy do wykańczania wnętrz. Szyby z drutem mogą być matowe i lekko zielonkawe, lub przejrzyste i przezroczyste, dlatego łatwo dopasować je do charakteru aranżacji.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szkło zbrojone na wymiar z Wrocławia – nieważne, czy potrzebujesz go do drzwi, czy do elementów aranżacji wnętrza – z pewnością dopasujemy odpowiednią opcję do Twoich potrzeb i oczekiwań!

Właściwości szkła zbrojonego

Największym atutem produktów z tego materiału, jak np. drzwi ze szkła zbrojonego drutem, jest bez wątpienia wysoka wytrzymałość i gwarancja bezpieczeństwa. W sytuacji uszkodzenia szyby nie rozpryskuje się ona w drobny mak, zatem nie stanowi zagrożenia dla postronnych osób. Takie drzwi stanowią solidną ochronę np. przed włamaniami, co czyni je szczególnie atrakcyjnym i popularnym wyborem w miejscach, gdzie bezpieczeństwo jest priorytetem (np. banki i biurowce).

Szkło wzmocnione drutem jest również ognioodporne – dzięki tej właściwości zyskało szerokie zastosowanie w budownictwie. W przypadku pożaru ogranicza rozprzestrzenianie się płomieni, dając więcej czasu na ucieczkę osobom znajdującym się w pobliżu i minimalizując straty w otoczeniu. Szacuje się, że ten materiał może wytrzymać działanie bardzo wysokich temperatur nawet przez godzinę.

Dzięki właściwości zwiększonej odporności, szyby zbrojone na wymiar są też w stanie wytrzymać różnorodne warunki atmosferyczne (np. mocne opady i wichury), a to sprawia, że sprawdzają się świetnie jako przeszklenia i świetliki w budynkach w wielu miastach w całej Polsce – m.in. w halach magazynowych we Wrocławiu. Wytrzymałość tego materiału sprawia, że nawet duże ilości zalegającego śniegu nie uszkodzą szklanych szyb zbrojonych zamontowanych na dachu.

Szyby zbrojone – zastosowanie

Dzięki swoim unikalnym właściwościom, szyby zbrojone drutem znajdują zastosowanie w przeróżnych dziedzinach, odpowiadając na rosnące wymagania dotyczące bezpieczeństwa i trwałości. W budownictwie stanowią niezbędny element do szklenia dachów hal czy świetlików w kamienicach. Z kolei w dziedzinie wystroju wnętrz mogą pełnić funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Wykorzystuje się je jako elementy wykończeniowe mebli, np. w drzwiach szafek i witryn, przeszklenia i ścianki działowe (zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne) czy też wykończenia przy balustradach schodów. Ze względu na swój niecodzienny wygląd, ten rodzaj szkła dodaje wnętrzom mieszkalnym i biurowym nowoczesnego, industrialnego charakteru.

Drzwi ze szkła zbrojonego na wymiar znajdują częste zastosowanie nie tylko w prywatnych domach, ale także w budynkach użyteczności publicznej, takich jak banki, urzędy czy teatry i kina. Są bardzo cenione ze względu na swoje właściwości antywłamaniowe, trwałość i solidność, a do tego prezentują się estetycznie i pozwalają na wpadanie dużej ilości naturalnego światła do wnętrza budynków.

Szyby zbrojone drutem na wymiar we Wrocławiu

Jeżeli potrzebujesz szyby wzmocnionej drutem na wymiar we Wrocławiu, odezwij się do nas! Nasza firma posiada wieloletnie doświadczenie w branży. Doskonale znamy właściwości i zastosowanie różnych materiałów i oferujemy różnorodne rozwiązania, takie jak np. drzwi ze szkła zbrojonego i nie tylko. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!