Szkło niskoemisyjne – jak działają okna energooszczędne?

Nieustannie zwiększające się opłaty za energię skłaniają właścicieli domów i mieszkań do poszukiwania korzystniejszych od tradycyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest szkło niskoemisyjne, które nadaje się do zamontowania w oknach. Czym ono jest? Jak działa? I czy jest faktycznie skuteczne? O tym można dowiedzieć się podczas lektury niniejszego artykułu.

Czym są okna energooszczędne?

Wbrew pozorom wcale nie jest mowa o jakimś nowym rodzaju szkła, które dopiero co pojawiło się na rynku. Niektóre technologie wymagają jedynie lekkiej poprawki, aby stały się skuteczniejsze. Szyby niskoemisyjne są bowiem standardowymi szybami, lecz posiadają ponadprogramową powłokę selektywną dla fal o różnej długości. Dzięki temu przepuszcza światło oraz promieniowanie cieplne, a odbija promieniowanie długofalowe, które wytwarza się w domu m.in. z urządzeń grzewczych. Najprościej ujmując, takie szkło pozwala gromadzić ciepło z zewnątrz i zatrzymywać je wewnątrz. W ten sposób mocno ogranicza się straty energii.

Do zmaksymalizowania działania energooszczędne okna potrzebują jeszcze szkła o odpowiednich parametrach. Musi mieć ono jak najniższy współczynnik przenikania ciepła W/(m²K). Współczesne normy mówią o wartości co najmniej 0,9 W/(m²K), jednak większość okien na rynku może obecnie wykazać się poziomem sięgającym nawet 0,6 W/(m²K). A to oznacza, że szyby niskoemisyjne nadają się do wykorzystania w budownictwie pasywnym oraz energooszczędnym.

Należy podkreślić, że opisywane w tym artykule szyby nie są materiałem izolacyjnym i nie zastąpią go. Mają one na celu wyłącznie poprawienie bilansu energetycznego oraz zwiększenie komfortu przebywania w pomieszczeniu.

Szyby niskoemisyjne – budowa

Kiedyś standardem były okna z jedną taflą szkła, a obecnie z dwiema. To oczywiste ze względu na korzyści, jakie ze sobą niosą. Tymczasem okna energooszczędne składają się nawet z trzech lub czterech tafli. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób poprawia się wymiana ciepła z otoczeniem, a to bezpośrednio wpływa na obniżenie współczynnika przenikania ciepła W/(m²K). Energooszczędne okna mają też wielokomorową budowę ościeżnicy i skrzydła, a niektóre modele także dodatkową uszczelkę środkową, dzięki czemu są bardzo trwałe oraz odporne na wypaczenia.

Do tego dochodzi jeszcze wspomniane szkło niskoemisyjne. Powłokę umieszcza się na wewnętrznej tafli pakietu szybowego. W ten sposób promieniowanie długofalowe odbija się od razu od powierzchni, na którą pada – po drodze nie dochodzi do rozproszenia, a więc strat energii.

Jak rozpoznać energooszczędne okna?

Nie da się tego zrobić na oko. Wynika to z faktu, że powłoka niskoemisyjna powstaje w trakcie tworzenia szyby. Nie ma więc możliwości oddzielenia jej od tafli szkła, a to uniemożliwia zweryfikowanie jej istnienia bez dostępu do specjalistycznych detektorów. Na co więc powinien zwrócić uwagę kupujący szkło niskoemisyjne? Przede wszystkim na kartę produktu. To tam znajduje się informacja o właściwościach szyby.

Oczywiście brak naocznej weryfikacji może skutkować oszustwami. Dlatego poleca się zamawiać energooszczędne okna u zaufanych dostawców, takich jak Da-Bud. Liczba zadowolonych klientów naszej firmy stanowi najlepszą gwarancję otrzymania profesjonalnego produktu.

Jakie jeszcze zalety ma szkło niskoemisyjne?

Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o mniej istotnych zaletach prezentowanych szyb, które jednak mają pewne znaczenie dla komfortu przebywania w pomieszczeniach. Otóż okna energooszczędne pozwala siedzieć w pobliżu okien bez odczuwania nieprzyjemnego chłodu. To efekt utrzymania na szybie wewnętrznej temperatury pokojowej. Idealne rozwiązanie dla osób, które lubią usiąść z książką na szerokim parapecie, aby maksymalnie wykorzystać światło dnia. Dodatkową zaletą jest zmniejszona skłonność szyb do gromadzenia skondensowanej pary wodnej.

To wszystko, co należy wiedzieć o działaniu i atutach opisywanego rozwiązania. Właśnie z powodu wymienionych wyżej zalet okna energooszczędne cieszą się tak dużym zainteresowaniem wśród osób, które poszukują nowoczesnych technologii do swojego domu.