Szklany blat w kuchni – piękno vs wytrzymałość

Szklane elementy wykończeniowe w kuchni, w tym blaty, od lat cieszą się rosnącym zainteresowaniem klientów. Stoi za tym kilka czynników, w tym estetyka – szkło nadaje wnętrzu klasy oraz elegancji, sprawia, że pomieszczenie zmienia się w bardziej nowoczesne, nie tracąc przy tym przytulności. Z drugiej strony wiele osób obawia się, że ten materiał nie należy do praktycznych i szybko się niszczy. Czy rzeczywiście tak jest? Może lepiej sięgnąć po inne tworzywo, stawiając np. na blat laminowany, granitowy czy drewniany?

Co między szafkami w kuchni?

Przymierzając się do urządzania kuchni, już na etapie nakładania gładzi dobrze wiedzieć, co chcemy zamieścić między górnymi a dolnymi szafkami. Poza samą zabudową i blatem niezmiernie istotne znaczenie ma rodzaj płyty grzewczej – czy to indukcja, płyta gazowa, ceramiczna, żeliwna, czy może elektryczna. Większość materiałów zda egzamin przy płycie indukcyjnej, z kolei nie każdy będzie odpowiedni przy bliskiej styczności z otwartym ogniem.

Pomiędzy kuchennymi szafkami można zastosować m.in.:

  • płytki ceramiczne – klasyczne, od lat użytkowane w kuchni,
  • corian – trwały nieporowaty materiał złożony z żywicy akrylowej i minerałów naturalnych,
  • laminat – wytrzymałe tworzywo sztuczne, odporne na wilgoć, nie widać na nim drobnych uszkodzeń mechanicznych,
  • kamień – wodoodporny, kwasoodporny (granity, łupki etc.),
  • konglomerat – kamień syntetyczny odporny na działanie wysokiej temperatury, zaplamienia i uszkodzenia,
  • metal/blacha – żaroodporna, nie wchłania wilgoci,
  • plexi – sztywne polimerowe tworzywo sztuczne o przezroczystości zbliżonej do szkła,
  • szkło – szklana tafla lub ofugowane płytki ze szkła barwionego albo jednolitego.

Szkło w kuchni – skuteczny sposób na powiększenie wnętrza

Do ciekawych rozwiązań należy zastosowanie pomiędzy dolną a górną zabudową kuchenną tego samego materiału, z którego wykonano blat roboczy. W sytuacji, gdy wybór pada na szkło, powstaje bardzo eleganckie wnętrze. Szklany blat kuchenny w połączeniu ze szklaną płytą, płytkami lub panelem tworzy niebywale spójną całość, a do tego wspaniale eksponuje nowoczesne sprzęty AGD.

Zastosowanie szkła na blat roboczy daje wiele możliwości tworzenia oryginalnych kompozycji, dzięki którym kuchnia stanie się unikalna. Szkło idealnie pasuje do aranżacji w stylu loftowym, hi-tech czy industrialnym, świetnie wygląda również w minimalistycznym wnętrzu. Oprócz tego blat ze szkła odbija światło, optycznie powiększając wnętrze, co stanowi rozwiązanie szczególnie przydatne przy małym metrażu. Prezentuje się nadzwyczaj efektownie, zwłaszcza gdy ma postać jednolitej gładkiej tafli. Osoby o bardziej praktycznym podejściu zazwyczaj decydują się na podzielenie blatu na kilka fragmentów – w razie ewentualnego uszkodzenia (stłuczenia itd.) naprawa będzie szybsza, łatwiejsza i tańsza.

Czy szklany blat w kuchni to dobry pomysł?

Poza kwestią estetyki kuchenny blat wykonany ze szkła wykazuje liczne cechy użytkowe. Przede wszystkim wyróżnia się wytrzymałością. Powstaje z grubych szyb poddanych procesowi hartowania. Tak powstały blat szklany hartowany wykazuje zaskakująco dużą wytrzymałość na wysokie temperatury. Poza żaroodpornością wyróżnia się także prostotą czyszczenia – nie wchłania wody, wilgoci ani zabrudzeń, włącznie z tłuszczami. Ponadto nie absorbuje zapachów i nie wymaga konserwowania. Przy usuwaniu zanieczyszczeń można stosować różnego rodzaju środki chemiczne lub detergenty.

Do minusów szklanego blatu zalicza się podatność na zarysowania, dlatego warto pamiętać, aby nie kroić produktów spożywczych bezpośrednio na nim.

Szklane blaty kuchenne – szyte na miarę

Szkło to materiał niezwykle plastyczny, co oznacza, że można go dowolnie formować. W trakcie pracy producenci posługują się szkłem bezbarwnym bądź barwionym, błyszczącym lub matowym, tworząc blat szklany na wymiar.

Przybywa ludzi poszukujących nietuzinkowych rozwiązań, pragnących, by ich blat był nie tylko praktyczny, ale i stanowił ozdobę kuchni. Wybierają oni szkło zdobione z subtelnymi ornamentami, podejmują decyzję o wykorzystaniu niesztampowej grafiki i umieszczeniu jej pod laminowaną taflą albo o podświetleniu blatu od dołu. Coraz chętniej korzystają także z usług profesjonalnych projektantów, którzy przykładają wszelkich starań, aby to, co na blat kuchenny zaproponowali swoim klientom, przełożyło się na stworzenie wyjątkowego wnętrza.

Ile kosztuje blat kuchenny?

Jeżeli chodzi o szklany blat kuchenny cena zależy od kilku czynników, ze szczególnym uwzględnieniem złożoności projektu. To produkt robiony na zamówienie, więc stawki każdorazowo podlegają indywidualnym ustaleniom pomiędzy klientem a wykonawcą. Kosztorys obejmuje m.in. wymiary blatu, rodzaj użytego szkła, pomysł i wszelkie dodatkowe sugestie zamawiającego.

Tych, którzy zdecydowali się na blat kuchenny szklany cena nie odstraszy ani nie zniechęci. Wiedzą, że mogą sobie pozwolić na prostotę lub ekstrawagancję, klasyczne bądź nieliniowe kształty, przeróżne kolory szkła (w tym atrakcyjne wizualnie artystyczne) oraz całą gamę innych rozwiązań, niedostępnych przy pozostałych materiałach.

Jeśli jeszcze nie wiedzą Państwo, jaki blat do kuchni zaplanować w swoim mieszkaniu, warto wziąć pod uwagę szkło. To trwałe, piękne i ponadczasowe tworzywo, które rozświetli każde wnętrze.