szklane balustrady w wykonaniu Da-Bud

Szklane balustrady – wady i zalety

W ostatnich latach wśród osób planujących budowę bądź remont znacząco wzrosło zainteresowanie barierkami ze szkła. Tego rodzaju konstrukcje znajdują zastosowanie jako balustrady balkonów, zabezpieczenie schodów czy tarasu. Funkcjonalne, a przy tym estetyczne, mogą być przygotowywane pod indywidualne preferencje klienta (na zamówienie, na wymiar), jak i należeć do standardowej oferty danej firmy (produkt gotowy do kupna). Co stoi za tak dużym powodzeniem balustrad szklanych? Czym wyróżniają się na tle konkurencji?

Barierki ze szkła – w czym tkwi ich sekret?

Nowoczesne balustrady szklane mają wiele zalet, ale chyba największą z nich jest optyczne powiększenie wnętrza. Zastosowanie szkła pozwala na uzyskanie znacznej przestronności – pomieszczenie staje się wizualnie jaśniejsze, a jednocześnie nabiera przytulności. Widać to szczególnie dobrze, kiedy okna wychodzą na południe bądź południowy wschód. Promienie słońca mają wtedy szeroki dostęp do wnętrza, dzięki czemu wspaniale doświetlają salon, pokój dzienny czy domowe biuro. Nie zatrzymują się przy tym na szkle, lecz wnikają głębiej, w środek domu. Tym prostym sposobem możemy maksymalnie wykorzystać zasoby naturalnego światła.

Z drugiej strony, balustrady szklane zapewniają jasną przestrzeń także w miejscu zazwyczaj narażonym na brak światła. Mamy tu na myśli schody prowadzące na piętro lub poddasze, tradycyjnie zlokalizowane w centralnym miejscu, z dala od okien. Dzięki przezroczystości barierek łatwo przekształcić schody w ciekawy element wystroju, który będzie nie tylko koniecznością, ale też ozdobą.

Warto tu podkreślić, że barierki ze szkła znakomicie sprawdzają się nie tylko w budynkach mieszkalnych – chętnie wykorzystuje się je przy urządzaniu biurowców i urzędów.

szklan balustrada przy schodach

Szklane balustrady balkonowe

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby posłużyć się szkłem również na zewnątrz budynku. Jeżeli zdecydujemy się na zabezpieczenie balkonu barierkami ze szkła, uzyskamy podwójną korzyść – ochronę oraz przepuszczalność światła.

Przy użyciu szkła można uatrakcyjnić:

  • balkon,
  • taras,
  • schody zewnętrzne,
  • okna zewnętrzne (ślepy balkon),
  • trasy dla pieszych (np. w galeriach handlowych czy dworcach),

Balustrady szklane wytrzymałość

Nowoczesne balustrady szklane są bardzo bezpieczne, a przy tym wytrzymałe. Ich konstrukcji nie zagraża nawet silne uderzenie, co jest zasługą specjalnego typu szkła, z jakiego powstają.

Zaawansowana technologia produkcji oraz materiału gwarantuje odporność na stłuczenia i uszkodzenia. To bardzo istotne zwłaszcza w przypadku, gdy decyzję o montażu takiego rodzaju barierek podejmuje rodzina z małymi dziećmi.

Balustrady szklane czyszczenie

Kolejnym atutem balustrad szklanych jest łatwość utrzymania ich w czystości. Mimo że są tak innowacyjne, ich pielęgnacja nie wymaga angażowania specjalnych środków. Tak naprawdę można by ograniczyć się do zwykłego preparatu do mycia szyb.

Nieco więcej trudności sprawia czyszczenie szklanych balustrad balkonowych. Problemy rodzą dwie kwestie: mycie szkła poddawanego różnym czynnikom atmosferycznym oraz konieczność dotarcia w trudno dostępne obszary (balkon). W pielęgnacji pomocą służą m.in. impregnaty przeznaczone do szklanych powierzchni. Obecne w ich składzie specjalne związki chemiczne wytwarzają hydrofobową powłokę ochronną. Dzięki niej łatwo usunąć zanieczyszczenia np. przecierając je zwykłą ściereczką.

Jeżeli mamy balustrady ze szkła na balkonie, dobrym pomysłem będzie też zakup myjki teleskopowej.

szklana balustrada przy schodach

Czy nowoczesne balustrady szklane mają wady?

Przy tylu pozytywach rodzi się pytanie: czy balustrady szklane mają jakieś minusy? Cechują się wytrzymałością, umiejętnie wkomponowane we wnętrze stanowią jego ozdobę, a użyte na balkonie zapewniają dostęp światłu. Do wad można zaliczyć łatwość ubrudzenia – na szkle widać wszystko, od smug po ślady palców. Gdy porównamy rodzaje materiału, z jakich powstają barierki, przekonamy się, że ceny szklanych plasują się w górnych granicach. Dla niektórych będą zbyt wysokie. Jednak trzeba mieć na uwadze, że barierki ze szkła to inwestycja na lata, gdyż z pewnością nie wyjdą z mody przez kolejne sezony i są bardzo trwałe.

W asortymencie naszej firmy znajdą Państwo wiele interesujących projektów ze szkła z przeznaczeniem do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Bez względu na to, czy potrzebują Państwo balustrady na balkon, taras, czy schody na piętro, dopasowujemy się do oczekiwań klientów. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *