szklna zabudowa balkonu naszego wykonania

Opalanie przez szybę — czyli jak zabezpieczyć okno przed promieniowaniem UV

Dom to miejsce, które w ciągu chłodniejszych pór roku powinno zapewniać ciepło, a w przypadku wiosny i lata przyjemnie ochładzać. Mimo że na temperaturę w pomieszczeniach największy wpływ ma odpowiednia termoizolacja budynku, istnieją także inne elementy decydujące o komforcie cieplnym mieszkania. Jednym z nich jest szyba okienna. Wbrew pozorom w zależności od tego, jakie szkło wybierzemy, możemy uzyskać efekt większego cienia, ochronić domowników przed szkodliwym promieniowaniem UV czy pozbyć się problemu rażącego słońca. Z tego powodu warto dowiedzieć się, jakie okna wybrać, aby zapewnić mieszkańcom jak najlepsze warunki zarówno pod względem estetycznym, jak i praktycznym.

Dlaczego warto zabezpieczyć się przed promieniowaniem UV?

Mimo że przebywanie na słońcu dla wielu osób jest niezwykle przyjemne, w nadmiarze może bardzo szkodzić. Zbyt duża ilość promieni słonecznych często powoduje przegrzanie organizmu, a także negatywnie wpływa na stan skóry. Dlatego zawsze należy pamiętać o tym, aby w pobliżu znajdowały się też zacienione miejsca. Szyby okienne z odpowiednią izolacją działają podobnie jak krem z filtrem, który sprawia, że skuteczna ochrona przed promieniami UV staje się możliwa. Z tego powodu warto poświęcić nieco więcej czasu, aby wybrać okna, które najlepiej poradzą sobie z takim zadaniem.

Podczas zakupu szyb wiele osób zapomina także o tym, jaki wpływ mają promienie słoneczne na wygląd białych mebli czy drewnianych powierzchni. Przedmioty, które najczęściej znajdują się w słońcu i nie mają przed nim żadnej ochrony, bardzo szybko zmieniają swoją barwę. Jasne odcienie zaczynają żółknąć, a niektóre rodzaje drewna ciemnieją. To z kolei sprawia, że remont staje się konieczny znacznie wcześniej, niż byśmy tego chcieli. Dlatego inwestycja w lepsze okna to tak naprawdę szansa na oszczędność czasu i pieniędzy w przyszłości.

O czym należy pamiętać podczas wyboru odpowiedniej szyby?

Zanim zdecydujemy się na zakup wybranych okien, powinniśmy zastanowić się, jaka będzie ich najważniejsza funkcja. Obecnie szyby nie tylko chronią przed chłodem, wiatrem czy opadami atmosferycznymi, ale stanowią też wyjątkową ozdobę wnętrza. Przeszklone pomieszczenia wydają się otwarte i większe, a odpowiednie światło naturalne sprawia, że wyglądają przytulniej. Z tego powodu coraz większą popularność zyskują okna zajmujące całą powierzchnię ściany. Warto jednak pamiętać, że chociaż duża szyba okienna prezentuje się wyjątkowo efektownie, źle dobrana może być źródłem codziennego dyskomfortu.

Jeśli nie wiemy, jakie okna do domu wybrać, pomocne rozwiązanie to stworzenie listy cech, na których najbardziej nam zależy. Wśród nich można wymienić między innymi wielkość szyb, odporność na działanie warunków atmosferycznych czy ochronę przed włamaniem. Niezwykle ważną kwestię stanowi także izolacja okien. W dużej mierze to od niej zależy, czy podczas wysokich temperatur pomieszczenia będą przyjemnie chłodne, a w zimniejsze dni zapewnią ciepło. Warto przy tym zadbać nie tylko o szczelność ram, ale też o odpowiedni rodzaj szyb. O czym należy pamiętać podczas poszukiwań takiego wkładu?

Wszystkie rodzaje szyb okiennych, które warto znać

Okna dobrze spełniają swoją funkcję tylko wtedy, kiedy zostaną dopasowane do naszych oczekiwań. Różne rodzaje szyb pozwalają w mniejszym lub w większym stopniu ograniczyć przenikanie promieni słonecznych do pomieszczeń, co często bywa bardzo istotne, kiedy zależy nam na mieszkaniu w komfortowych warunkach. Brak rażącego słońca w gabinecie, chłodny, ale dobrze oświetlony pokój dzienny czy bardziej zacieniona sypialnia to tylko niektóre z efektów, które można osiągnąć dzięki odpowiednim wkładom do okien. Jakie szyby do okien warto wybrać, aby zapewnić sobie wymarzone warunki? Oto kilka najbardziej polecanych rodzajów szkła:

  • Szyby refleksyjne – są bardzo popularne wśród osób, którym zależy na utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu oraz na większej prywatności. Szkło refleksyjne odbija promienie słoneczne, dzięki czemu nie dostają się one do wnętrza domu i nie nagrzewają pokojów. Co więcej, szyby refleksyjne często porównuje się do luster, ponieważ ich powłoka oprócz słońca odbija także to, co znajduje się na zewnątrz. Dlatego wnętrze mieszkania nie jest aż tak widoczne dla przechodniów;
  • Szyby absorpcyjne – w przeciwieństwie do szyb refleksyjnych nie odbijają promieni słonecznych, tylko je pochłaniają. To sprawia, że ciepło nie przenika do wnętrza mieszkania i nie powoduje wzrostu temperatury. Decydując się na tego typu rozwiązanie, warto pamiętać, że skuteczność szyb absorpcyjnych w dużej mierze zależy od ich koloru oraz grubości. Im grubsza warstwa szkła, a także ciemniejszy kolor, tym większe pochłanianie promieniowania;
  • – szyby zespolone dwukomorowe – wyróżniają się cechami, które sprawiają, że dla wielu osób takie okna stanowią idealne rozwiązanie. Za sprawą odpowiedniej izolacji cieplnej i akustycznej sprawdzają się nie tylko w miejscach narażonych na intensywne działanie promieni słonecznych, ale zapewniają też ciszę w przypadku głośniejszych okolic. Szyba zespolona dwukomorowa chroni także pomieszczenia przed wilgocią oraz zmniejsza ryzyko włamania. Z tego powodu jest uważana za niezwykle funkcjonalne rozwiązanie.

Aby uzyskać jak najlepszy efekt, warto skorzystać z usług profesjonalnego szklarza. Nasza firma Da-Bud od wielu lat zajmuje się wyrobami szklarskimi, które charakteryzują się zachwycającą wytrzymałością i dokładnym wykonaniem. Dzięki temu zyskaliśmy uznanie wśród wielu Klientów, którzy skorzystali z naszej oferty szyb przeciwsłonecznych. Chętnie doradzimy oraz pomożemy wybrać najlepszy wkład do okien dla każdego domu.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *