Jak dbać o szkło?
Regularne mycie szklanych powierzchni stanowi konieczny do spełnienia warunek, jeśli chcemy nadać naszym wnętrzom efektowny wygląd. Niewiele jest rzeczy, które tak bardzo psują prezencję pomieszczenia, jak odciski palców na szkle, smugi czy osad z kamienia na szybie. Niestety ze względu na pozorną niedogodność, z jaką wiąże się czyszczenia szkła, wielu z nas unika tej czynności lub długą ją odwleka. Niepotrzebnie, ponieważ w praktyce nie musi być to wcale zadanie ani trudne, ani uciążliwe. Jeżeli chcą Państwo zatem poznać skuteczne i wydajne sposoby na czyszczenie szyb zewnętrznych, wewnętrznych czy też mycie paneli szklanych lub innych elementów wykonanych z tego materiału, serdecznie zapraszamy do lektury.
Pielęgnacja szklanych powierzchni a opłacalność ich stosowania
Szklane kabiny prysznicowe, parawany, przegrody czy drzwi prezentują się minimalistycznie, a przy tym niezwykle nowocześnie i gustownie. Wykończenie na wysoki połysk to dzisiaj modny zabieg, który jest coraz częściej spotykany zarówno w obiektach komercyjnych, jak i prywatnych nieruchomościach. Lśniące oraz dobrze wymyte szklane powierzchnie powiększają optycznie całe wnętrze swoją przezroczystością, a ponadto wpuszczają do niego więcej światła. Dla niektórych jednak przeszkodę do ich wykorzystania stanowi właśnie dość wymagająca pielęgnacja. Szczególnie uciążliwe wydaje się ludziom czyszczenie matowego szkła, które posiada nieco inną od standardowych produktów szklanych strukturę. Z kolei na szkle w pełni przejrzystym natychmiast widać wszelkie zabrudzenia, takie jak odciski palców czy ślady po zaschniętej wodzie. Czy oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z urzekających swoim blaskiem pięknych szklanych elementów? Zdecydowanie nie!
Przy zastosowaniu kilku prostych technik pielęgnacyjnych czyszczenie kabiny prysznicowej, mycie dużych okien czy nawet dbanie o higienę w całości przeszklonych pomieszczeń nie będzie stanowić dla ich użytkownika większego problemu. Poniżej zamieszczamy zatem opis najskuteczniejszych według nas metod pielęgnacji szkła wykorzystywanego do aranżacji wnętrz.
Powłoka hydrofobowa – podstawowy czynnik ułatwiający mycie szklanych powierzchni
Wbrew naszym oczom czy dotykowi, szkło nie jest idealnie gładkim materiałem. Na jego powierzchni obecne są liczne, mikroskopijne wypustki, w których to właśnie zwykle zbierają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak resztki mydła i zacieki na kabinie prysznicowej czy osad z kamienia na szybie narażonej na oddziaływanie deszczu. Podstawowym elementem, który warto zastosować w celu zwiększenia stopnia higieniczności szkła, to użycie odpowiedniego środka do impregnacji. Wspomniany proces polega na naniesieniu na strukturę szyby gładkiej, hydrofobowej (tj. odpychającej wodę) powłoki, która wypełni te wypustki i znacząco zmniejszy stopień przywierania brudu do powierzchni szkła.
Proces nanoszenia powłoki hydrofobowej na szkło jest stosunkowo prosty. W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć szklaną powierzchnię, która ma zostać zaimpregnowana i odczekać aż wyschnie. Następnie trzeba nanieść na nią warstwę zakupionego uprzednio preparatu, a po upływie kilku minut dokładnie ją wypolerować za pośrednictwem miękkiego materiału. Po zakończeniu impregnacji czyszczenie szyb wewnętrznych, zewnętrznych czy jakichkolwiek innych szklanych elementów pokrytych powłoką hydrofobową będzie sprowadzało się do jednorazowego przetarcia ich ściereczką. Aby utrzymywać stałą wydajność impregnacji, proces ten należy powtarzać raz na kilka miesięcy.
Jakie preparaty stosować do czyszczenia szkła?
W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o jednej z najlepszych metod na ułatwienie sobie regularnej pielęgnacji szklanych powierzchni wnętrzarskich oraz o tym, że przed jej zastosowaniem trzeba te powierzchnie dokładnie wymyć. Tę czynność z kolei wykonywać można na różne sposoby przy użyciu rozmaitych środków chemicznych. Cztery najprostsze z nich i jednocześnie zapewniające szczególnie dobre rezultaty czyszczenia opisaliśmy pokrótce poniżej:
- Płyny do czyszczenia szyb zewnętrznych i wewnętrznych
Jednym z najczęstszych sposobów na utrzymywanie higieny szklanych struktur jest stosowanie płynów rekomendowanych do tego celu przez producentów. To na ogół w zupełności wystarczająca metoda, o ile uda nam się odnaleźć faktycznie skuteczny preparat. Bazując na dobrej jakości, sprawdzonym płynie do mycia szkła nie tylko szybko pozbędziemy się z jego powierzchni zabrudzeń, ale również na pewien czas zabezpieczymy je przed ponownym osadzaniem się na nim osadu kamiennego.
- Mieszanka wody z octem
Osad z kamienia na szybie nie rozpuszcza się niestety w samej wodzie. Aby się go pozbyć, można skorzystać z prostego oraz dość popularnego domowego sposobu mycia szyb zewnętrznych czy innych szklanych elementów, który bazuje na roztworze wody z octem przygotowanym w proporcjach 8-9 do 1. Ta ekologiczna, a przy tym tania metoda oprócz usunięcia z powierzchni brudu i zacieków zapewni szkłu także piękny, olśniewający blask. Jej jedynym minusem jest krótkotrwale odczuwalny zapach octu, jednak woń wietrzeje już w ciągu kilkunastu minut od zakończonego czyszczenia.
- Czyszczenie szklanych powierzchni przy użyciu dobrego płynu do mycia naczyń
Płyny do mycia naczyń są obecne w każdej kuchni, a ich głównym zadaniem jest rozpuszczanie tłuszczu. Oczywiście jak z każdego rodzaju produktem, również i w tym przypadku trafiają się wyroby gorszej lub lepszej jakości. Jeśli jednak posiadamy preparat tego typu, który świetnie radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami na naczyniach, z powodzeniem możemy wykorzystać go także do pielęgnacji szklanych paneli, przegród, parawanów czy czyszczenia kabin prysznicowych. Jedyną rzeczą, o której należy pamiętać stosując go w tym celu to, aby nie przesadzać z jego stężeniem, co pogarszałoby efektywność mycia.
- Spirytus
Spirytus to jeden z najstarszych sposobów na skuteczną walkę z różnymi zanieczyszczeniami. Jeżeli natrafimy na ciężkie w usunięciu zabrudzenia, warto nasączyć nim wacik, a następnie – przed docelowym myciem szkła – dokładnie przetrzeć jego newralgiczną powierzchnię. W ten sposób z łatwością pozbędziemy się wszelkiego rodzaju tłustych lub lepkich smug i plam.
Z jakich ściereczek korzystać do pielęgnacji szkła?
Aby uzyskać optymalne efekty czyszczenia szklanych powierzchni, warto stosować nie tylko odpowiednie preparaty chemiczne, ale także właściwie dobrane rodzaje ścierek. W kontekście utrzymywania higieny szklanych paneli czy też mycia szyb wewnętrznych lub zewnętrznych najlepiej sprawdzają się ściereczki z mikrofibry oraz zwykłe ręczniki papierowe. Ich ulepszona zdolność do zbierania zanieczyszczeń wynika przede wszystkim z dużego zagęszczenia poszczególnych włókien ich struktury. Dzięki czemu przeciwdziałają one tworzeniu się smug. Ponadto w przeciwieństwie do materiałów takich jak poliester albo nylon, papier czy mikrofibra skutecznie czyszczą szklane powierzchnie zarówno ze standardowych zabrudzeń, jak i z kurzu, który przy zastosowaniu ścierki z nieodpowiedniego typu roluje się na szybie.
Mycie szklanych powierzchni a ich wytrzymałość
Osobną kwestią związaną z troską o szkło jest jego ochrona przed ewentualnym zarysowaniem, obiciem lub stłuczeniem. Nawet perfekcyjnie wyczyszczona szklana powierzchnia straci na swoim wyglądzie w przypadku gdy będzie zniszczona.
O ile czyszczenie kabiny prysznicowej czy innego rodzaju szklanych elementów można sobie ułatwić już po zakupie produktu, o tyle na jego wytrzymałość ma wpływ jedynie producent. Jeżeli zatem chcą Państwo cieszyć się ze szkła, które nie tylko będzie czyste, ale również nieskazitelne i bezpieczne dla użytkowników, warto inwestować w wyroby wykonane z materiałów dobrej jakości, takie jak grube szkło hartowane. Jest to materiał, który nasza firma wykorzystuje do produkcji większości proponowanego klientom asortymentu, dzięki czemu oferowane przez nas rozwiązania oprócz prostoty czyszczenia cechują się także długotrwałym pięknem oraz ponadprzeciętną wytrzymałością.