Czym jest szkło lodowe i gdzie jest stosowane?

Starannie wykonane szkło lodowe należy do rozwiązań, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób pragnących urządzić wnętrza w kreatywny i oryginalny sposób. Dzieje się tak, ponieważ ze względu na swój wyjątkowy wygląd tłuczone szkło dekoracyjne bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach utrzymanych w różnych stylach: zarówno nowoczesnych, jak i nawiązujących do aranżacji w duchu vintage. Ponadto wyróżnia się ono wysoką wytrzymałością, która sprawia, że można je zastosować nawet we wnętrzach, w których panują bardziej wymagające warunki, czyli na przykład w kuchni lub łazience. Dlatego warto dowiedzieć się, czym jest szkło lodowe i w jakich aranżacjach sprawdzi się najlepiej.

Wyjątkowe szkło tłuczone, które stanowi niepowtarzalną dekorację wnętrz

Mimo upływu lat szkło tłuczone pojawia się w wielu nowoczesnych wnętrzach i niezmiennie zwraca na siebie uwagę domowników oraz gości. W dużej mierze jest to spowodowane jego wyjątkowym wyglądem, który wynika z połączenia potłuczonego szkła ze szkłem zabezpieczającym (zewnętrznym). Dlatego też tłuczone szkło dekoracyjne składa się z trzech warstw: dwie warstwy zabezpieczają trzecie wewnętrzne szkło, które jest pokruszone i połączone żywicą. To sprawia, że mimo oryginalnego wyglądu tłuczone szkło jest gładkie w dotyku oraz w pełni stabilne – dzięki temu nie stanowi żadnego zagrożenia dla mniejszych dzieci czy zwierząt. Warto również wspomnieć, że obecnie producenci proponują wykonanie tłuczonego szkła dekoracyjnego w różnych odcieniach lub z możliwością umieszczenia na nim nadruku. Dzięki temu szkło lodowe można z łatwością dopasować do aranżacji danego wnętrza oraz dodać poszczególnym pomieszczeniom charakteru.

Co więcej, przemyślana konstrukcja szkła lodowego okazuje się wyjątkowo odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, na przykład na wilgoć czy intensywne promienie słoneczne. Ponadto tłuczone szkło staje się również godnym uwagi rozwiązaniem dla osób, które obawiają się wszelkiego rodzaju uszkodzeń mechanicznych, takich jak pęknięcia, zarysowania czy odkształcenia. Ze względu na swój nietypowy wygląd oraz zastosowanie wysokiej jakości szkła pojedyncze uszkodzenia są praktycznie niewidoczne – trudno również o zarysowanie tego typu powierzchni z powodu trwałości materiału. Dzięki temu dekoracyjne elementy wykonane ze szkła lodowego stają się inwestycją na długie lata komfortowego użytkowania.

Dekoracyjne szkło tłuczone – w jakich wnętrzach warto je zastosować?

Wysokiej jakości szkło tłuczone bardzo dobrze sprawdza się w pomieszczeniach o różnym charakterze, a sposób jego wykorzystania najczęściej ogranicza jedynie wyobraźnia projektantów i inwestorów. Szkło lodowe świetnie prezentuje się między innymi w pokojach dziennych i jadalniach, które są połączone z aneksem kuchennym. Wówczas szkło tłuczone może z powodzeniem oddzielać przestrzeń przeznaczoną do gotowania od miejsca, w którym odpoczywamy lub spożywamy posiłek. Warto przy tym zauważyć, że w przeciwieństwie do drzwi szkło przepuszcza promienie słoneczne, co sprawia, że poszczególne wnętrza są jaśniejsze i wydają się dzięki temu optycznie większe. Z tego powodu tłuczone szkło dekoracyjne stanowi godne uwagi rozwiązanie w przypadku mniejszych wnętrz, które wymagają przemyślanych aranżacji.

Oprócz tego szkło tłuczone można zastosować także w łazienkach, które ze względu na bardziej wymagające warunki są trudniejsze do ciekawego zaprojektowania. Wówczas szkło świetnie sprawdzi się jako ścianka wydzielająca przestrzeń kąpielową przeznaczoną do relaksu i odprężenia. Co więcej, można je również wykorzystać jako oryginalny blat pod umywalkę lub przyciągające wzrok podwieszane półki. Tego typu materiał okazuje się bowiem łatwy do utrzymania w czystości i pięknie prezentuje się z dodatkowym oświetleniem, na przykład ze specjalnie dobranymi taśmami LED. W efekcie można z łatwością stworzyć wyjątkowe miejsce do odpoczynku bez konieczności inwestowania w droższe eleganckie dekoracje.