Szkło kolorowe – oryginalny element nowoczesnego mieszkania

Kolorowe szkło stanowi element dekoracyjny coraz częściej spotykany w ramach wnętrz stawiających na nowoczesny styl. Jego zastosowanie pozwala rozjaśnić pomieszczenie, powiększyć je optycznie oraz podbić pod względem walorów estetycznych. Ponadto niezwykle obszerna gama możliwości sprawia, że materiał można wykorzystać bez względu na przyjętą w danej przestrzeni koncepcję aranżacyjną. Z przykładowych miejsc, gdzie pojawiają się elementy wykonane ze szkła kolorowego, wymienić można zarówno mieszkania oraz domy, jak i biura, banki, sklepy, rozmaite punkty usługowe czy całe galerie handlowe. W celu poznania zalet tego wyjątkowego rozwiązania dekoracyjnego oraz zapoznania się z praktycznymi pomysłami na jego zastosowanie serdecznie zapraszamy do lektury artykułu.

Najważniejsze rodzaje szkła kolorowego

Zanim przejdziemy do konkretnych pomysłów na dekorowanie domu za pośrednictwem kolorowego szkła, warto opisać pokrótce jego najpopularniejsze odmiany. Jest to przede wszystkim szkło lacobel, malowane, fusingowe oraz tafle z nadrukami.

Szkło lacobel

Materiał ten bazuje na zwykłym szkle, które z jednej strony tafli pokrywane jest wysokoodpornym lakierem. Odznacza się idealnie płaską formą, pozbawioną jakichkolwiek zagłębień. Warstwa lakieru znajduje się od strony ściany, więc nie ma możliwości zarysowania jej podczas użytkowania. Jedną z wielu zalet szkła lacobel jest koloryzacja ściany na niemal dowolny odcień oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Dekoracja domu w postaci szkła lacobel dobrze sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, nadaje się do wnętrz narażonych na intensywne oddziaływanie wilgoci oraz wysokich temperatur, takich jak kuchnie czy łazienki.

Szkło malowane

Istnieje wiele różnych metod malowania szkła. Do najczęściej wykorzystywanych należy malowanie ręczne oraz natryskowe. Pierwszy sposób jest znany ludzkości w zasadzie od tego samego momentu co szkło. Do uzyskania satysfakcjonujących efektów potrzeba odpowiednich zdolności artystycznych, podobnie jak w przypadku standardowego malowania na papierze czy płótnie. Ręczne malunki na tafli można wykonywać farbami niezespalającymi się trwale ze szkłem lub specjalnymi barwnikami ceramicznymi, wymagającymi w końcowym etapie wypalenia. Malowanie szkła techniką natryskową polega z kolei na rozpyleniu farby po powierzchni przy użyciu dedykowanego do tego celu rozpylacza pistoletowego.

Druk na szkle

Technika ta znana jest szklarzom od dosyć dawna, jednak wraz z rozwojem branży poligraficznej jej charakter nieustannie ewoluuje. Obecnie za pośrednictwem druku na szkle uzyskać można dowolne wzory, desenie, motywy, a także zdjęcia, co sprawia, że z roku na rok popularność tego rozwiązania bardzo szybko rośnie. Warto przy tym zaznaczyć, że w tym ostatnim przypadku technologia druku cyfrowego pozwala na otrzymanie niemalże jakości fotograficznej. W polskich domach coraz częściej natknąć się można na dekoracyjne panele, ścianki czy obrazy utworzone właśnie za pośrednictwem opisywanej techniki barwienia szkła.

Szkło fusingowe

Zanim przejdziemy do omówienia właściwości szkła fusingowego, w pierwszej kolejności warto wyjaśnić, co to jest fusing. Technika ta polega na obróbce cieplnej szkła, umożliwiając stapianie ze sobą elementów wykonanych z niejednolitych materiałów. Mogą to być zarówno rozmaite gatunki szkła, jak i różne rodzaje posypek, szkliw, minerałów, granulatów oraz szklarskich farb, a także metalu i jego tlenków. Ponieważ szkło fusingowe można ciąć, grawerować, polerować oraz piaskować, cechuje się ono bardzo rozmaitymi kształtami i walorami estetycznymi. Ze względu na stosunkowo delikatną strukturę zaleca się je wykorzystywać wyłącznie w formie detali dekoracyjnych.

Pomysły na wykorzystanie kolorowego szkła w ramach dekorowania domu

Aby zainspirować Państwa do poszukiwań własnych koncepcji architektonicznych opartych na szkle kolorowym, poniżej zamieszczamy opis kilku najpopularniejszych pomysłów na jego zastosowanie we wnętrzach mieszkalnych.

Meble szklane w wielu niejednolitych wariantach

Wykorzystanie w swoim wnętrzu mebli szklanych stanowi świetną alternatywę dla ich wykonanych ze sklejki lub z drewna tradycyjnych odpowiedników. Na rynku spotkać można bardzo różne odmiany tego typu wyposażenia, jednak do najpopularniejszych należą przede wszystkim gablotki, szafki, pojedyncze półki, ławy i stoły jadalniane, a także bardzo efektownie prezentujące się w połączeniu z elektroniką biurka oraz stoliki pod telewizory. Poszczególne tafle szkła wykorzystane w konstrukcjach wspomnianych mebli mogą być w pełni transparentne, pokryte atrakcyjnymi wzorami dekoracyjnymi oraz całkowicie przesłonięte kolorem, co finalnie przełoży się na identyczną funkcjonalność jak w przypadku konwencjonalnej szafki z frontami wykończonymi np. na wysoki połysk.

Liczne zastosowania kolorowego szkła w kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, do którego elementy szklane pasują szczególnie dobrze. Z jednej strony to zasługa walorów dekoracyjnych tego materiału, z drugiej natomiast wysokiego stopnia higieniczności, który w przestrzeni służącej do przygotowywania posiłków jest bardzo mile widziany. Jeden z najczęstszych sposobów wykorzystania szkła to kolorowe blaty kuchenne – niezwykle atrakcyjne wizualnie, a przy tym łatwe w czyszczeniu oraz odporne na zarysowania, w których mogłyby gromadzić się bakterie z żywności.

Innym zastosowaniem szkła w kuchni może być z kolei tafla wypełniająca przestrzeń pomiędzy blatami a podwieszanymi szafkami. Zwykle zagospodarowuje się ją za pośrednictwem kafelków, jednak te, mimo olbrzymiej różnorodności i często bardzo atrakcyjnego designu, wciąż nie dają nam takich możliwości, jakie możemy uzyskać dzięki szkłu. Szkło pozwala nam bowiem na wypełnienie wspomnianej przestrzeni w pełni jednolitym, pozbawionym fug kolorem. Ciekawa koncepcja to także szkło malowane, które w przeciwieństwie do kafelków można całkowicie spersonalizować, wybierając dowolny wzór, jaki pojawi się w naszej głowie, a nie tylko któryś ze wzorów oferowanych przez producenta. Jednocześnie przy wykorzystaniu opcji druku może powstać również cała fototapeta na szkle do kuchni. Takie rozwiązanie przy odpowiednio dużej powierzchni pozwala na kompletne odmienienie estetyki pomieszczenia.

Jeszcze inny pomysł stanowi wykorzystanie szkła w formie tablicy dla pisaków suchościeralnych oraz tablic magnetycznych zyskując łatwo dostępne i niezwykle przydatne w kuchni miejsce do rysowania czy prowadzenia kulinarnych notatek.

Wzory na szkle malowane, czyli sposób na niekonwencjonalną ozdobę wnętrza

Szkło potrafi być ozdobą samą w sobie. Odpowiednio podświetlona kolorowa tafla tworzy piękny i przykuwający wzrok efekt, który z całą pewnością zwróci uwagę wszystkich zaproszonych do mieszkania gości. Jeśli jednak sięgniemy po rozwiązania takie jak malarstwo na szkle, zrobi się jeszcze ciekawiej. Mnogość dostępnych technik zdobienia tego wyjątkowego materiału oraz gama wzorów ograniczona wyłącznie naszą wyobraźnią pozwala uzyskać przepiękne obrazy ze szkła, grafiki ze zdjęciami rodzinnymi czy rozmaitego rodzaju inne małe dzieła sztuki inspirowane np. ulubionymi dziełami filmowymi z gatunku science fiction.

Dekory – ozdobne płytki do kuchni i łazienki

Dekory – czyli ozdobne kafle – zyskują coraz większą popularność. Dzięki swojej uniwersalności doskonale urozmaicają typową, klasyczną przestrzeń, jak i wypełniają niestandardowe wnętrza. Dekory szklane możemy zastosować w każdym pomieszczeniu, a szczególnie w kuchni lub w łazience. Read More

szklane balustrady w wykonaniu Da-Bud

Szklane balustrady – wady i zalety

W ostatnich latach wśród osób planujących budowę bądź remont znacząco wzrosło zainteresowanie barierkami ze szkła. Tego rodzaju konstrukcje znajdują zastosowanie jako balustrady balkonów, zabezpieczenie schodów czy tarasu. Funkcjonalne, a przy tym estetyczne, mogą być przygotowywane pod indywidualne preferencje klienta (na zamówienie, na wymiar), jak i należeć do standardowej oferty danej firmy (produkt gotowy do kupna). Co stoi za tak dużym powodzeniem balustrad szklanych? Czym wyróżniają się na tle konkurencji? Read More

lustra na wymiar z motywami zegara

Jak wybrać lustro łazienkowe?

Lustro jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. Pełni funkcję nie tylko praktyczną, ale także dekoracyjną. Lustrzana tafla zajmuje zazwyczaj centralny punkt domowego wnętrza i stanowi istotny element, które wpływa na jego optyczne powiększenie. Na polskim rynku znajduje się tysiące modeli luster o różnych kształtach, rozmiarach czy wykończeniach. Podpowiadamy, czym się kierować wybierając lustro do łazienki, tak by pasowało do ogólnego wystroju takiego pomieszczenia. Read More

szklana konstrukcja ścian biurowych

Ścianka działowa ze szkła – prosty sposób na metamorfozę

Ściany ze szkła to przełom w aranżacji nowoczesnych wnętrz. Jeśli uwielbiają Państwo dużo światła, swobodę, ale równocześnie przytulność, to zabudowa szklana będzie idealnym rozwiązaniem. Optycznie powiększy ona pomieszczenie, zapewni płynność przenikania się przyległych przestrzeni, a jednocześnie wydzieli niezależne strefy. Za pomocą wielkoformatowych tafli stworzysz lekkie, niebanalne konstrukcje i wprowadzisz stylową funkcjonalność w swoim domu lub firmie. Z naszego artykułu poznasz tajniki nowej rewolucji w sposobie zarządzania przestrzenią. Read More

szklane elementy w kuchni

Lacobel – panele szklane jako idealne wykończenie kuchni

Szkło chętnie stosuje się w kuchniach z uwagi na estetykę oraz nowoczesny wygląd, szerokie możliwości aranżacyjne, a także odporność materiału na działanie wody czy wysokich temperatur. W ostatnich latach ogromną popularność zyskały szczególnie panele szklane Lacobel montowane na ścianie nad blatem lub jako wykończenie frontów szafek. Co trzeba wiedzieć o tym modnym rodzaju szkła? Jaki kolor i wzór wybrać, aby stworzyć spójną przestrzeń? Read More

Kabina prysznicowa w kremowo-brązowej łazience

Jak dbać o szkło?

Regularne mycie szklanych powierzchni stanowi konieczny do spełnienia warunek, jeśli chcemy nadać naszym wnętrzom efektowny wygląd. Niewiele jest rzeczy, które tak bardzo psują prezencję pomieszczenia, jak odciski palców na szkle, smugi czy osad z kamienia na szybie. Niestety ze względu na pozorną niedogodność, z jaką wiąże się czyszczenia szkła, wielu z nas unika tej czynności lub długą ją odwleka. Niepotrzebnie, ponieważ w praktyce nie musi być to wcale zadanie ani trudne, ani uciążliwe. Jeżeli chcą Państwo zatem poznać skuteczne i wydajne sposoby na czyszczenie szyb zewnętrznych, wewnętrznych czy też mycie paneli szklanych lub innych elementów wykonanych z tego materiału, serdecznie zapraszamy do lektury. Read More